Bebek ve Beslenme – Soru & Cevap
Tatlımsı İrmikli Kavanoz Maması Tarifi Verir Misiniz?

Tatlımsı İrmikli Kavanoz Maması Tarifi Verir Misiniz?

10 Nisan 2018

Soru: Yasemin >>> Arkadaşlar çok acil bana irmikli kavanoz maması tarifi verir misiniz? Tatlımsı olursa iyi olur. Allah izin verirse Salı günü 6 aylık oğlum sünnet olacak yarında tahlil var. Ikı gün üst üste başka ilçede hastanede olucaz. Kavanoza sıcak mı koymalıyım. Sonra dolaba mı kaldırcam. Kafamda deli sorular. İlk defa dışarıda olacağız ek gıdaya geçeli.

Shyla: İrmiği haşla, içine işter çiğ ister elma armut rendele pişir. Kavanozlara koy ağzını kapat sıkıca. Ters çevir sıcağıyla tutuyor o.

Serpil; Merhaba bu tarifi 2 gun saklayabilir miyiz?

Yasemin; Ilıyınca dolaba mı koyayım. Dışarıda kalırsa bozulurmu yarın ikindiye kadar?

Shyla; Evin normal ısındıysa bozulmaz ama yine de koy dolaba.

Shyla; Balkabağı varsa haşlayıp irmiğin içine koyabilirsin. İçine muz ezebilirsin, muzu yanında götür sonra ez karıştır.

Yasemin: Bal kabağı yok şu an evde elma armut patates havuç bebe bisküvisi keçiboynuzu tozu var.

Shyla: Havuç haşlayıp irmik haşlayıp karıştırabilirsin tabi. Blendir ya da çatalla ezersin havucu içine yine muz katarsan tatlı olur.

Filiz; Agac Ben irmik elma armut pişiriyorum tencerede altını kapattıktan sonra muz ekliyorum içine bikendirdan geçirip kavanoza koyuyorum en fazla iki kavanoz sıcak bir şekilde ters çevirip soğuyunca buzdolabına koyuyorum çok güzel oluyor tokta tutuyor bayağı.


Beyza; Bugün bende yaptım ama kavanoza koymadim yedirdim. Merak ettiğim neden blendirdan geciroyorsunuz. Zaten çorba kivamindaydi. Daha mı rahat yiyor öyle yapınca bebekler?

Filiz; Agac Pütürlü yemiyor ondan geçiriyorum. Bir de ben çok sulu yapmıyorum.

Yasemin; Yağ koymuyoruz değil mi pişirirken? Buz dolabında kaç gün kalır en fazla ıkı gün kalır mı? Evde muz yok tatlı olsun diye bebe bisküvisi ezsem içine bozulurmu? Birde kaç dakika pişiriyorsunuz 10 dakika yeterli olur mu?

Mehtap; Yag koymuyorsun tatli olsun diye pekmez koyabilirsin bir tatli kasigi kadar.

Yasemin; Şu an elma armut ve havucu cam rendede rendeleyip irmikle karıştırdım pişmeye bıraktım. Kaç dakika kalsın ocakta.

Mehtap; Irmik hemen piser.

Gülsüm; Meyveleri neden pişiriyorsun ki vitaminini kaybeder.

Yasemin; Çiğden nasıl koyayım bi gün sonra yiyecek.

Mehtap; Irmigi suda pisir hemen piser elma ile armudu cam renden varsa rendele yoksa blendir yap irmigin icine kat uzerine biraz pekmez koy ve sicakken kavanoza koy kapagini kapat ters cevir Yasemin.

Hatice; Sunnetten sonra cocuklara 1gun sadece sulu gida tavsiye ediyor dOktorlar kabiz olmamasi icn gerek yok yani.

Yasemin; Sünnet sonrası için değil yarın tahlile gidiceĞİz hastaneye başka bir ilçede. Onun için götürüyorum. Sünnet salı günü ben yarın için hazırladım.

KONUYA CEVAP YAZ

*

code

İlgili Konular