Bebek ve Beslenme – Soru & Cevap
Ek Gıda Alınca Mama CC Olarak Azaltılmalı Mı?

Ek Gıda Alınca Mama CC Olarak Azaltılmalı Mı?

10 Nisan 2018

Soru: Ayser >>> Oğlum 4 saatte bir 150 cc mama ile besleniyor, artık ek gıdaya geçmek istiyorum herşeyi aldım ama nerden nasıl başlayacağımı bilmiyorum, kahvaltı bulamaç mı ayrı ayrı mı? Ek gıda alınca mama cc olarak azaltılmalı mı? Yoğurt meyve sebze ne zaman nasıl hangi miktarda verilmeli? Lütfen nasıl başladınız, neler yaptınız deneyimlerinizi paylaşırsanız çok sevinirim.

Yasemin; Canim mamadan asla kısmayacaksın ek gıda doyumluk degil tadimlik olmali mamayi 4 saat arayla veriyorsan mamadan 2 saat sonra veya 3 saat sonra tattirmalisin ilk once sebze ver meyveden once mesela havuc patates ilk olarak yogurtla baslamani tavsiye ederim 1 cay kasigi ver ilk gun ikinci gun 2 cay kasigi 3.gun 3 o sekilde artirarak baslayabilirsin kahvaltiyida 8de 1 yumurta sarisi ben tek tek denedim ama 7 aylik olunca yememeye basladi bulamac yaptim simdi oyle devam bence tek tek tattirman daha iyi olur suan aklima gelen bu kadar kolay gelsin.

Ayser; Çok teşekkür ederim ne zaman bu tadımlıklar öğün haline geliyor arttıra arttıra dimi?

Yasemin; Evet canim onun öğun olması 7 7 bucuk ayı buluyor.


Eda; Her çocuk farklılık gosterebiliyo deneme yanılma ile büyüyorlar.oncelikle benim yaşadığımdan yola çıkarak ne çok ac ne de çok tok olmalı ek gıdayı verdiğinizde ilk patates havuç üç gün kuralı ile başla tek tek ver öncelikle sebze ile başlanan daha iyi olacaktır sonrasında alerji durumu yoksa yavaş yavaş karışım yap yalnız doymamalı arada eline de verebilirsin dikkatli olacak şekilde.

Burcu; Ek gıda miktarını sınırlı yapmalısın, ana besini maması çünkü, günde 2 küçük kase ek gıda vermen yeterli, eğer hiç anne sütü almıyorsa günde 500-750 ml arası devam mamasına ihtiyacı var dedi doktorum bana.

Ayser; Bu menüler arttıra arttıra öğün mü olacak. Mama ondan sonra mı kesilecek.

Ayşe; Mama bebeğinizin esas gıdası olacak ilk 1 yıl. Ek gıdalara 6. ay bitince tadımlık başlanıyor maksimum günde 2 çay bardağı kadar öneriliyor. Geri kalan tüm beslenmesini mamasıyla yapmalısınız.

Pelin; Başlangıçta günde bir kez olarak başladık biz. Doyumluk vermedik başlarda hiç. Daha sonra miktarı arttırdık. Başlangıçta ev yapımı yoğurt verdim. Daha sonra yoğursun içine ev alımı bebe bisküvisi ezdim. Sonra sebze meyve pürelerine başladık. Buharda haşlayıp cam rendede püre yapıp zeytin yağı damlatarak verdim. Başlarda hiç bulamaç yapmadım. Herşeyi tek tek verdimle tadını öğrensin. Doktor tavsiyesiyle 5.ayda başladık bunlara. Şuan 7 aylığız artık bileyleri bişeylerle karıştırarak veriyorum hiç bir şeyi seçmiyor herşeyi yiyor.

KONUYA CEVAP YAZ

*

code

PAYLAŞ
İlgili Konular