Bebek ve Beslenme – Soru & Cevap
Bebeğimin D Vitamini ve Demiri Düşük Çıktı Nasıl Yükseltebilirim?

Bebeğimin D Vitamini ve Demiri Düşük Çıktı Nasıl Yükseltebilirim?

11 Eylül 2018

Soru: Anonim >>> Oğlum 14 aylık. Dün aylık kontrolünde doktorumuz tahlil yaptı ve Demir ve d vitamini düşük çıktı. Besin olarak neler önerirsiniz? Değerlerini hangi gıdalarla yükseltebilirim?

Pinar; D vitamini için güneş demir için et suyu ve et ürünleri. Ispanak da verin ama yanında yoğurt vermeyin yoğurt demiri yok ediyor.

Çiğdem; Bizim de öyle çıktı. İlaçları kullanmaya devam ediyoruz. D vitamini güneşten alıyor ama artık güneşte kalmadı pek. Demir için et ve yeşil yapraklı sebzeler iyi geliyor.

Rani; Kök bitkileri ve kabuklu yemişler yedirin.

Melike; Mantar d vitamini barındıran ender gıdalardan biridir. Ama kimileri 2 yaş sonrası der kimileri 8 ay sonrası. Orda karar sizin ve verecek olursanız da kontrollü ve deneyerek verin. Demir açısından ise yeşil yapraklı sebzeler, yeşil mercimek, maydanoz kuvvetli demir içerir. Yalnız bunları verdiğiniz taktirde vermeden önce ve verdikten sonra süt ve süt ürünlerinden bir saat kadar uzak tutun bebeğinizi. Mesela biz millet olarak ıspanapı yoğurtla yeriz, vitamin açısından büyük hata. Ama eğer değer ciddi derecede düşükse besinle tolere edilemez mutlaka takviye gerekir.

Şerife; Haftada 2 gün et 1 gün balık tüketimi yapıyoruz ama yeterli gelmiyor sanırım.

Melike; Kuru fasülye etten çok daha faydalı imiş, oğlum yemez mesela kuru fasülye et, ben de fasülyeyi köfte yapar yediririm. İçine de yumurta maydonoz falan koyarım tam demir deposu olur.

Zehra; Et ama yanında süt ürünleri olmamalı emilimini azaltıyor kıymalı çorbalar yemekler yapabilirsin ama yanında ayran yoğurt olmucak c vitamini olan yiyecekler olabilir.


Şerife; Doktorumuz izinli bugün yarın görüşeceğiz muhtemelen ilaç takviyesi olucak zaten. Oğlum mamada kullanıyor doktorumuz bırakıp inek sütüne başlayalım dedi ama korkuyorum kansızlık yapıyor dedikleri için.

Nesrin; En bileninden bilmeyenine kadar herkes artık inek sütü kansızlık yapıyor hatta ona göre yoğurt ve peynir daha faydalı sağlıklı diye konuşurken yavrunuzda kansızlık çıkmışken nasıl oluyorda süte başlayalım diyor o doktor bazen cidden anlamıyorum ya… Siz ilaçlarınızı kullanın sütü bir süre çıkarın aklınızdan bol bol yoğurt peynir inşallah yiyordur yedirin yoğurtu ev yapımı ve kesinlikle tek başına verin ben sadece arada ceviz katarim içine o kadar. Kesinlikle semizotunu kullanın ıspanak ceviz yesil mercimek çiğ domates bunlar bildiklerim ama tabi araştırırsınız yine.. birde pirinç unu tarzı mama filan yapip veriyorsanız onuda vermeyin cnki oda kansızlık yapıyor.

Şerife; Çok şükür peynir süt güzel yiyor ev yapımı yoğurt olabildiğince tek veriyorum teşekkür ederim önerileriniz için.

Ebru; Yesil mercimek yemegi yapin haftada iki. Kesinlikle yuksrlir cok faydasi oluyor. 1.5 yasindan sonrada amsay cignenebilir iron tabletini oneririm.

Fatma; Demir deposu isterseniz ıspanak yemeğini kereviz katarak pişirin mutlaka birde yeşil mercimek yemeğini deneyin.

Sevgi; Yeşil mercimek yemeğini nasıl yapıyorsunuz?

Fatma; Normal biraz havuç, kırmızı biberle, pirincle zenginleştiriyorum o kadar ama kereviz rendelediğiniz ıspanagı muhakkak yapın.

Melike; Ben de kendim ıspanaklı erişte yapmıştım geçen yaz. Onunla birlikte çorba yaptım yemedi benimki. Ben de çorbanın suyunu süzdüm benim köfte delisine yedirdim. O da mümkün mesela hem yeşil mercimek hem ıspanak.

KONUYA CEVAP YAZ

*

code

İlgili Konular