Bebek ve Beslenme – Soru & Cevap
Kavanozda Taş Gibi Yoğurt Nasıl Mayalanır?

Kavanozda Taş Gibi Yoğurt Nasıl Mayalanır?

08 Nisan 2018

Kübra: Bana birisi kavanozda yoğurt nasil mayalanir anlatabilir mi? Taş gibi olmasini istiyorum fakat olmuyor. Firinda yaptım tutmuş evet ama sulu olmus neden acaba?

Saygı: Benim annem yapıyor çocuklarıma.seker tuz katıyo..taş gibi oluyor açmazsan bir ay dayanıyor..

Zehra: Şeker bende koyuyorum ama tuzu ilk defa duyuyorum nasıl yapıyor acaba ve ne kadar koyuyor bilgi verirseniz sevinirim.

Saygı: Valla tam bilmiyorum ama dün aksam bende denedim bakalım..tutmuştu ama tadı nasıl olacak 🙂

Hatice: Ben de mayaladıktan sonra kapagını açık bırakıp fırına koyyuyorum 6saat bekliyor oradan alıp 1 gecede dolapta bekletiyorum taşşş gibi oluyor taş.

Saygı: Bende kapağını acık bıraktım ama fırında hiç duymamıştım.

Kübra: Ben sicakliginimi tutturamiyorum anlamadimki ya.

Saygı: Büyüklerimiz küçük parmağınla bak hafif ısırır gibi olacak sıcaklığı der… Benim yaptığımın sıcaklığı öyleydi…

Abdullah: Ben sicakligi tutturamiyorum 🙂 Benim parmagimi isiriyo ama mayalanmiyor, sallaniyor.

İbrahim: Hazır yoğurt ile mayaladigimizda sert oluyor.


Güzide: Sütü bır kere mandiradan almalısın ve iyice kaynat sonra ilisin serçe parmagini sok 7 ye kadar say tam yedide dayanılmaz olup cekmen gerekir sıcaklık bu olacak termometre yoksa eğer sonrasında her kilo. Basina 1 yemek kaşığı yogurt güzelce ciro içine biraz o ılık sütten köy çırpın sonra tenceredeki sute bosaltin tahta kasikla güzelce karıştırın kavanozlara bolun kapakların altına kağıt havlu koyup kapağını kapatın güzelce sarın kalın örtüyle 6 saat bekletin 4 saatte olmuyor sulu kalıyor 6 saat sonunda buzdolabında 1 gün bekletin ertesi gün açın taş gibi oluyor.

Hümeyra: Sıcaklığı tutturmak için serçe parmağınızı sütü sokup 7yr kadar sayacaksınız tam 7de yakacak şekilde olacak yoğurdumun hiç tutmadığı olmadı şükür.

Fulya: Benimde ilk maya tutuyor daha sonra ayni yogurdu maya tekrarlayinca sulanmaya basliyor tekrari tekrari daha sulaniyor.

Kübra: Ya yapiyorum tam oyle oldu aslinda 7ye kadar saydim yandi sonra parmagim sutude sutcuden aliyoruz koyden geliyor hic su felan karistirma olmuyo herhalde ben deneye deneye tecrube sahibi olcam 🙂

Güzide: Bende hep kendi mayami kullanıyorum sulanmiyir benimki defalarca mayaladigim yogurt. Elbette yaparsınız zamanla inek hamile ise diye birşey duymuştum.

Ebrar: 2 kiloya 2 corba kasik yani mayaladin yogurt sulu olmasin ve ıllk olsun süt firini cok isitma 5 saat hiç acma.

Sinem: Serçe parmani sute tut 5 kadar say elin yanmicak sicaklikda mayala ve kaynadikdan sonra mutlaka kavanozlara sicak iken dok bolece kavanozda ısınıyor fırını ısıtma kavanozlari agzi acik 4 veya 5 saat firinda bklet sonra dolaba koy 🙂

Hatice: Ben yoğurdu yapip dolaba kaldıracağım zaman üstüne kağıt havlu koyuyorum suyunu aliyor.

KONUYA CEVAP YAZ

*

code

PAYLAŞ
İlgili Konular