Bebek ve Beslenme – Soru & Cevap
Ek Gıdaya Başlayan Bebeğin Kaç CC Süt Emmesi Gerekiyor?

Ek Gıdaya Başlayan Bebeğin Kaç CC Süt Emmesi Gerekiyor?

11 Nisan 2018

Soru: anonim >>> Kızım 7 aylık oldu, ek gıdaya başladık başlayalı az emiyor gibi sanki. Kaç dakika emmesi lazım ve doyduğunu nasıl anlıyorsunuz? Ya da kaç cc süt emmesi gerekiyor?

Esra; Hızlı emen bebek 5 dk bile doyar.
Yoğun yutkunması iyi emdiğini gösterir.
Dakika sınırı yoktur ki. Benim bebeğim de 7.5 aylık.
Doktor günde 8 öğünden 6 sini anne sütü 2 sini ek gıda ile doyurmalisin demişti ama benimki pek doyasıya yemiyor.

Zehra; Benim kızımda 3-4 dakika anca emiyor, doktora sordum büyüdükçe sütün yoğunluğu ve kalorisi artıyor o yüzDen daha kısa sürede doyuyorlarmış.

Belgin; Bende son zamanlarda kendimden şüpheleniyordum acaba sütüm mü azaldı diye. Benim bebeğimde 7 aylık oldu ek gıdayı öğün olarak vermiyorum bide özellikle emzirdikten sonra veriyorum ama yinede az emiyor. Mamamı başlasam acaba diye düşünmedim değil yani biz hiç mama yemedik aslında.

Zehra; Dediğim gibi artık daha kalorili ve yoğun olduğu için kısa süreli emiyorlarmış. 5 buçuk aylık kızım 3-4 dakika emmesi normal dedi doktor.

Mehtap; Evet mama başlamayın bencede artık ek gıda dönemine geçtik.

Emel; Sakın mama başlamayın.


Semra; Bizde aynı durumdayız.Gündüz sadece uyumadan önce emiyor,oda cok kisa süreli.ek gıdaya da cok düşkün degil aslinda.istahsiz bir bebek galiba.

Semra; Ne kadar emdiğini nerden biliyorsunuz nasil ölçüyorsunuz?

Gul; Bazen emziremiyorum sagipta veriyorum, oradan biliyorum sutum az geliyor herhalde.

Zeynep; Sagdiginla emzirdigin hic bir zaman bir degildir unutma. Yanilma payin var sagdigin emdigiyle dogduguyla bir çıkmaz.

Semra; Sağdiğiniz sütle bebegin emdiği miktar aynı olmaz.bebek cok daha fazla emiyordur, emin olun.

Gul; Kisa emdigi icin bende uzuluyom bilmiyom sut artirmak icin bi bilginiz var mi bide bir yandan kilo vermek istiyom az yemeye calisiyom.

Munevver; Kilo vermek için diyet yaptım 1 hafta sağlıklı da beslendim bol su ictim ama sütüm azaldı ne kadar tatlı süt yapmaz deselerde tatlı emzirirken şart maalesef kilo psikolojim bozmuştu ama oğlum daha önemli uyurken emzirin.

Semra; Benim kızımda 7 ay 11 günluk hem memede kısa duruyor hemde emme sayısını azaltti kelin ilacı olsa meselesi.

Gul; Ilk defa bu kadar kilo aldim iki cocufumvar iste 5 aylik oldu bende 79 kiloyum boyum orta boylu oldugum icin kilo belli oluyor. Sikinti bende yapiyom bu sefer kilo verecem karari.

Mehtap; Bende 70 kiloyum boy 1.57.

Gul; Ben kendi boyuma bakmadim.

KONUYA CEVAP YAZ

*

code

İlgili Konular