Bebek ve Beslenme – Soru & Cevap
Bebeklere Pekmez Verirken Neyle Karıştırmak Gerekiyor

Bebeklere Pekmez Verirken Neyle Karıştırmak Gerekiyor

06 Nisan 2018

Doğa: Günaydınlar, Pekmezi neyle karıştırıp bebeğinize veriyorsunuz?

Nurten: Meyve ile yada sade veriyorum canim sut ve sut ürünleri ile vermiyorum.

Selin: Meyve ile bisküvi ile veya muhallebi ile ama sütsüz.

Erdem: Sut urunleri ile neden verilmiyor?

Reyhan: Kansızlık yaptığı için bazı sut ler de antibiyotik olbiliyo oda alerjik reaksiyon verebiliyor.

Selin: Kalsiyum ve demir bir arada verilince ikisinden de fayda sağlanamıyor.

Tuğçe: Pirinç unu yapıyorum hazır almadığım için tadı saman gibi olduğundan yemiyor bende pekmezle tatlandırıyorum mesela tabii su ile yapıyorum 6bucuk aylık olduğumuz için.

Bedriye: Nasıl yapıyorsunuz?

Tuğçe: 1 yemek kaşığı pirinç ununa 1 çay bardağı su katıyorum genelde bıraz katılasıyor 1 cay bardagından bıraz daha atıyorum su piştikten sonra 1 cay kasıgı saf zeytinyağ ekliyorum sindiriminde problem yaşamaması için soğuduktan sonrada tatlandırmak için 1 cay kaşığı pekmez koyuyorum güzel yiyor.

Bedriye: Yok ben pirinç ununu hazır almiyorsunuz ya onu nasıl yapıyorsunuz?

Tuğçe: Çok fazla miktarda yapmayın. Çabuk küflenen bir madde. Zaten yapımı kolay. Pirincimizi ıslatıyoruz. Bir havluya süzülen pirinçleri yayıyoruz. Üstüne başka bir havlu koyup suyunu tamamen alıyoruz. Kıtır kıtır olana kadar fırınlıyoruz. Bu süre 2-2, 5 dakikayı geçmemeli. Fırından aldığımız pirinçleri rondoda çekiyoruz. Un kadar küçük taneli olamaz elbette ama çekebildiğiz kadar çekin. 5-6 günde tüketin.

Altı bardak su, İki su bardağı dolusu pirinç, Evde pirinç unu yapılışı Pirinç unu çok çabuk küflenen bir ürün olduğundan çok fazla miktarlarda yapılmaması gerekir. Gelelim pirinç ununun yapılışına, öncelikle pirinçlerin temizlenip ayıklanmasında sonra yıkanarak üzerindeki kimyasal birikintilerin giderilmesi sağlanır ve bir havlu içerisine dökülerek kuruyana kadar havlu içerisinde bekletilir Tek havlu yeterli olmadığında ikinci bir havlu temin ederek pirincin iyice kuruduğundan emin olunu. Daha sonra pirinçlerimiz bir fırın tepsisi içerisine yaygınlaştırılarak konur ve çıtır çıtır olana kadar fırında kavrulur. Burada fırın derecesinin 150 dereceyi geçmemesi ve önceden ısıtılmış olması gerekir. Pirinçlerin fırında kalma süresinin üç dakikaya geçmeyecek şekilde ayarlanması gerekir. Zaman dolduğunda fırından çıkartılan pirinçler bir rondo içerisine alınarak iyice un haline gelinceye kadar çekilir ve un görünümü alana kadar çekme işlemine devam edilir. Çekilen pirinç tanelerinin una dönüşmesi ve içerisinde tane kalma olasılığını sıfıra indirebilmek için en son bir elek kullanarak un ve kalan tanelerin ayrıştırılması gerekir. Bu tarifleri okuyup detaylı yapabilirsiniz.


Bedriye: Çok Teşekkürler 🙂

Zekiye: Ben pekmezle yoğurdu karıştırıp veriyorum.

Tuba: Pekmezin hiç bir faydası olmuyor öyle bilginiz olsun.

Zekiye: Evet ilerleyen zamanlarda faydası olmaya bilir ben öyle veriyorum sade ağır gelir diğer 3 cocuğumda da öyle yedirirdim birşey olmaz.

Damla: Süt ürünleriyle pekmez aynı anda verilmez. Tabikide bişey olmaz ama bi faydasıda olmaz.

Zeynep: Yoğurt pekmez olmaz değeri düşüyor vermeyin ıhlamur ile pekmez en güzeli ben Bebe ekmeği aldım Avakoda zeytin ceviz rendrliyorum ve ayrı tabağa ve ekmeğin üzerine koyup 1 çay kaşığı pekmez çok az da lor üzerine ıhlamur koyup yumussyinca veriyorum yumurta haşlayıp tam pistikten sonra veriyorum yanında da ayrı ıhlamur çayı pekmezle yarım çay kaşığı koyup veriyorum.

Ayşe: Mandalina suyu pekmez cicibebe en sevdiklerinden.

Seyhan: Mandalina suyunu kac aydan sonra verdiniz.

Ayşe: 6 aydan sonra verdim.

Canan: Mandalina portakal asitli oldugu icin kontrollu verilmelidir pisik yapabilir normalde 9 aydan veya 1 yastan sonra verilebilir.

Ayşe: Önce elma püresini içinde bir kaç damla şeklinde denerek verdim.Daha sonra sade yukarıda yazdığım şekilde verdim bir sıkıntı yaşamadık şükür. Ama henüz portakal vermiyorum.

Necla: Ben sabah aç karnıyla vegafon kan ilacını pekmezle veriyorum.

Seyhan: Cam rendede meyve püresi yapin su ile pişirdiğiniz irmigin icine karistirip üzerine bir tatlı kaşığı organik pekmez katıp bebeğinize verebilirsiniz.

Canan: Koyuncuoğlu Muhallebilerine veya sade.simdilerde sade verirken toz haline getirdigim cevizle veriyorum bebek ekmegi veya tam bugday ekmegiyle beraber sut ve sut urunleriyle veremiyorum.

Çınar: Meyve suyu na katip ver daha guzel kan yapma ozelligi oluyor.

KONUYA CEVAP YAZ

*

code

İlgili Konular