Bebek ve Beslenme – Soru & Cevap
Bebeklere Ihlamur Nasıl Yapılır?

Bebeklere Ihlamur Nasıl Yapılır?

05 Nisan 2018

Buse: Güzel anneler ihlamuru nasil yapiyorsunuz bebeklerinize? Ihlamuru nasıl pişiriyorsunuz? Tarifini verebilir misiniz?

Nihal: Kaynatıp ılıtıp biberona koyup veriyorum özel bişey yapmıyorum ben. 5 bucuk aylıgız.

Buse: Su kaynadiktan sonrami ihlamur yapraklarini atiyorsunuz o sekilde tarif eder misiniz?

Sevim: Çay yaparkenki suya ıhlamurun tomurcuklarından özelikle bardağa koyun üstüne kaynar suyu dökün ve 7 dakika demleyin verin âmâ kaynatmayın.

Nihal: Yok cay demler gibi yapmıyorum cezveye yaprakları koyup su doldurup birlikde kaynatıyorum. Yanlışsam düzeltsinler.

Güldöne: Doğru Nihal hanım.

Mehtap: Kaynatmamak gerekiyor bütün faydası gidiyor o zaman. Kaynattiginiz suya ıhlamuru ekleyip 10 dk demlenmesini bekliyorsunuz ve sadece içeceğiniz miktar kadar demlemek gerekiyor çünkü beklediğinde de bi faydası kalmıyor.

Güldöne: Mehtap hanım yıllardır ıhlamur kaynatırim aksine bekledikce kırmızı ya döner rengi o kırmızı hali daha da faydalıdır tekrar şu ekleyip kaynatırim kırmızı renk açık renge donene kadar bazı bitkiler vardır kaynatirsan zehre bile döner örneğin adaçayı demlenmelidir ama ıhlamur kaynatılır 1 yaştan büyükse bal koyarak içerirseniz daha da etkili olur.

Büşra: İçmiyor benim kızım ya her sabah yapıyorum özellikle biberondan almıyor yada anlayamadım.


Hatice: Suyu kaynatıyorum daha sonra sadece yapraklarını ekleyip demlenmeye bırakıyorum. Tomurcuklarında ağır bir madde varmış adını hatırlamıyorum o ağır gelir diye doktorumuzda, sağlık ocağı hemşiresi de önermedi.

Ahmet: Hanımlar ıhlamuru bu kadr ısrarla vermenizin sebebi ne bebeklere , benim ilk çocuklarım daha pek birşey bilmiyorum da.

Hatice: Hiç bir bitki kaynatilmaz. Besin değeri gider çay demler gibi kaynayan suyu kapatıp.demlemeye bırakmak lazim.

Emine: Bende öyle biliyordum diğer arkadaşlar kaynattıklarını söyleyince ben mi yanlış yapıyorum dedim.

Hatice: Yok cnm doğru bütün bitkiler bu şekilde demlenir.

Nurdan: Benim bebiş lipton sallama ıhlamur içiyor.

Melek: Benim bebeğimde 5.5 aylık kızlar.. Bende verebilirmiyim acaba diye düşünüyordum.. Ayrıca herhangi bir saatte verilirmi ıhlamur.. Mesela gece yada sabah fark edermi?

Saygı: Ben ıhlamuru kurutulmuş beyaz dut la kaynatıyorum doktor önermişti mevsim geçişlerinde çocukların hasta olmamasına yardımcı oluyormuş.

Emine: Benim bebeğim 1 buçuk aylık bende verebilirmiyim ilk bebeğim fazla bilgim yok.

Mehtap: Hayır tabi ki. İlk 6 ay sadece anne sütü, yok veya yetersiz ise sadece formül mama.

Esra: Kavanozun içine bir tutam ıhlamur atın ayva ve elmada ekleyebilir siniz sıcak su dökün soğuyana kadar demlenir zaten ıhlamuru kaynatmayın.

KONUYA CEVAP YAZ

*

code

İlgili Konular