Bebek ve Beslenme – Soru & Cevap
Bebek Yatırılmadan Önce Mama Ya Da Muhallebi Verilir Mi?

Bebek Yatırılmadan Önce Mama Ya Da Muhallebi Verilir Mi?

07 Nisan 2018

Soru: Neslihan >>> Daha bebeğim küçük olduğu için muhallebi, vs. vermiyorum ama merak ettiğim konu sitede dönen yatmadan önce mama, muhallebi verme hikayesi. Katı gıdaya geçildikten sonra gece yatmadan önce de mi bir öğün veriliyor bebeklere?

Esra: Bende meraktayım devam sütünü veriyorum bi saat sonra filan emip uyuyor 7 ayligiz.

Tuğçe: Vermiyorum. Vermeyi düşünmüyorum. Tok uyusun diye uyumadan önce cici bebe veren anneler var :/ Muhallebi falan oluyor galiba gece muhallebisi yapıyor arkadaşlar.

Neslihan: Allah Allah çok ilginç. Benim kızın daha 5 ay 2 haftalık. Normal günde 6 kez meme emiyor, en son saat 10’da emiyor ve yatıyor. O emmenin yerine mi yemek veriliyor hiç anlamadım.

Tuğçe: Benim oğlum 8.5 aylık. Gece on kere kalkar hala. Emiyor. Ek gıda çok sayılıdır. Yemiyor. Bu tür şeyleri verince iyi uyuyor diyorlar ama sanmam.

Neslihan: Ben de vermeyi düşünmüyorum açıkçası. Bakalım nasıl olacak bu işler?

Gül: Bizimki emmiyor, mama yiyen bir bebek olarak evet yatmadan önce (en az bir saat) veriyorum muhallebi yatırırkende devam sütünü içiyor ve sabaha kadar uyanmıyor yalnız şöyle bir şey de belirteyim ek gıdaya geçmeden önce de gece uyumadan devam sütünü içer yine sabaha kadar uyanmazdı yani çok yemekle bağdaştırmamak lazım uyku eğitimi de lazım.

Tuğçe: Uyku eğitimine karşıyım. Rutinimiz var şükür. Sadece sık uyanma var.

Gül: Eğitimden kastım dediğiniz gibi bir rutin oluşturmak her gün aynı saatte uyutmak karanlık ortam Vs. Yoksa bende uyusun diye odasına bırakıp ağlata ağlata eğitim vermedim dayanamam ben ağlamasına.


Hülya: Bende yatırmadan iki saat önce yediriyorum çünki emiyor ama doymuyor bu yedigi onu tok tutuyor ve gecede iki kere emmeye kalkıyor eger yemefen yatarsa durmadan uyanıyor ve doymadığı içinde huysuzlanıyor ve uykusu hep bölünüyor bu arada yedi buçuk aylığız.

Nazlı: Olur mu öyle siz bilmiyorsunuz ama bebeğiniz uyanıyordur ama siz yedirmiyorsunuz ağlayıp tekrar uyuyordur.

Funda: Kızım 7 aylık hala sadece anne sütü. Gece vermem öyle şeyler uyansın beni emsin daha mutlu olurum.

Pelin: Sadece mamayla beslenen bebekler için gelişimi takip edilerek 5. Ay ve sonrası için öneriliyor. Mamayla beslenen bebeğin gece kalkmasının ona bi faydası yok. Bari kaliteli uyku uyusun büyüme hormonu daha sağlıklı şekilde salgılansın diye veriliyor.

Neslihan: Hiç bilmiyordum, teşekkür ederim.

Sinem: Mamayla beslenenlere belki verilebilir ama ben emziriyorum ve tok tutacak bişey vermem kalkıp emer 2 saatte bir.

Fadime: Ay bizde sadece mama içiyoruz ama ben gecede içsin diye muhallebi gibi şeyler vermiyorum gündüz veriyorum.

Hazal: Benim bebeğim 5 ay 7 günlük mamayla besliyorum 10 saat kesintisiz uyuyor.

Fatma: Mama ya da meme ikisinde de verilmemesi gerek bana göre. Bebek mamada içse neticede sütün sindirimi daha kolau bebeği yorup uyutuyor muhallebi tarzi yiyecekler. Biri 22 biri 2 aylık oglum ilkinde vermedim yine vermeyeceğim. 22 aylık olan hala 2 kere kalkar, bebekken 10 kere bile kalkardı ama ben nasıl tıka basa yesem yatsam zorlanırım bebeğime de bunu yapmak istemiyorum.

KONUYA CEVAP YAZ

*

code

İlgili Konular