Bebek ve Beslenme – Soru & Cevap
8 Aylık Bebek İçin Kereviz Çorbası Tarifi

8 Aylık Bebek İçin Kereviz Çorbası Tarifi

Asiye: Mira’nin kereviz çorbası ve mis gibi anne elinden yoğurdu benim kızım asla ek gıda yemeyi sevmiyor zorla yedirmeye çalışıyorum asla kahvaltı yapmıyor bana yardımcı olurmusunuz nasıl kahvaltıya alıştırabilirim.. Mira 8 aylık tarif. Kereviz kırmızı biber patates kereviz yaprakları havuç bu kadar hepsini bleanderden geçirdim çok güzel oldu zeytinyağ ekledim. Yoğurdu da sutu kaynattım. Hafif parmagım yanar gibi oldu 10 a kadar saydım mayaladım. Afiyet olsun miniklere…

Merve: Kerevizi kaçıncı aydan itibaren verebiliyiruz?? Bir de bebeginiz sizle mi yiyor yoksa ona ayrı mi yediriyorsunuz? Ve bebeginiz kaç aylik.

Asiye: 8 aylık yazmıştım yukarı da merve hanım bizle yemiyor inanın ben çok uğraşıyorum bizim yediklerimizdende yemiyo sadece mama yoğurt yer bugün kereviz çorbasını sevdi kahvaltı zaten yemiyor 7.aydan itibaren verebilirsiniz ona ayrı mama sandalyesine oturtup o ayrı yiyor.

Merve: Evet ya pardon onu görmemişim 🙂 benim kız 7 aylık ek gıdaya basladigimizdan beri bizle yiyor tek başına hiç yemek istemiyor o yüzden sordum.biz yer sofrasında yiyoruz da bebeğim de yanımızda oturuyor bazen babasının kucaginda oturuyor ikimiz de yediriyoruz yani bizim kız böyle herkes yerken yiyor bakıyor herkes sofraya saldırıyor o da saldırma gereği duyuyor 🙂 bazen önüne kasik tabak veriyorum onlarla oynuyor yemek yerken.

Asiye: Yok rica ederim bende öyle bi söylemişim ki asıl ben pardon. Bizimki de bizim yedıklerımızden istiyor, tuzlu hepsi, yağlı ne bilim. Bende veremiyorum, ben onunkileri zeytinyağlı falan yapıyorum. Tavuk falan nasıl veriyorsunuz, ben pütürlü yediremiyorum.


Merve: Yok onun çorbası ya da puresi ayrı oluyor ama hepsi aynı tepside olduğu için anlamıyor daha kendininkinin farklı olduğunu. 😉 bazen tarhana felan veriyom gerçi bizimkinden de Ama genelde onun yemekleri ayrı oluyor.sadece hepimiz aynı yerde yiyince onun da iştahı açılıyor 🙂 daha tavuk vermedim bazen yemeklerine et suyu katiyorum onun içinde küçük et parçaları kalıyor onları yiyor ama özel olarak et turu hiç vermedim daha.

Senem: Bebeklere veya çoçuklara zorla yemek yedirmek onların psikolojilerini olumsuz yönde etkiler ve ileride kendilerine güveni olmayan ezil bireyler olarak yetişirler. Kendinizi onların yerine koyun sizlere zorla birşeyler yedirmeye çalışılıyor. Ne hissedirsiniz? Hissettiğinizin iki katını yaşıyorlar buna emin olun. Açlık bu durumu çözen tek olaydır.

Asiye: Ben zor la bisi yedirmem asla. Yaparım yerse yer yemezse çöp sonuç olarak mama sini içiyor.

Gül: Ben size bi kahvaltı tarifi veriyim benim oğlum çok severek yiyor 1 adet ceviz, 2 tane fındık ,muz, tuzsuz peynir,kaymak ve isteğe bağlı kuru kayısı veya dut bunların hepsini blenderdan geçirin ama ceviz ve fındığı iyice ufaltın ilk önce inşallah kızınız severek yer.

Derya: Benim Oğlum 8 .12 günlük kereviz çorbası yapsam olur mu ilk yapacağım için tarif verebilirmisiniz. Bebeginizede Afiyet şifa olsun.

Sema: Ben kerevizi 7 buçuk aylıkken yapmaya başlamıştım . Çorba çok lezzetli olmuştu. Tarifi ;
Soğanı yagda azıcık kavurun,icine biraz kıyma koyup biraz daha kavurun.1 havuç ,yarim kereviz ,1 adet patates doğrayıp üstü hafif kapanana kadar su ekleyin.Dilerseniz kemik suyu da koyabilirsiniz.Kiyma yerine et suyu da koyabilirsiniz.blendirdan geçirip verebilirsiniz . Ezip püre halinde de verebilirsiniz.

Bahar: 1 tarifte benden. Malzemeleri küp küp dograyıp az tereyağı az zeytinyagında kavırup üstüne köy tavugu suyu koydum tuz koymayabilitsiniz ben de koymuyodum oğlum büyüdügü için arada az koyuyorum unda kavurabilirsiniz benim kalmamış. Sonra blendır afiyet olsun basit ama sağlıklı kereviz.

KONUYA CEVAP YAZ

*

code

PAYLAŞ
İlgili Konular