Bebek ve Beslenme – Soru & Cevap
Açık Sütten Şarbon Bulaşır Mı?

Açık Sütten Şarbon Bulaşır Mı?

11 Eylül 2018

Soru: anonim >>> Bebeğime yoğurdu açık sütten mayalıyordum ama şarbon olayı çıktıktan sonra kafam karıştı. Hangi sütten yoğurt mayalamam doğru olur?

Aynur; Ben açık sütten bir kaç kez yaptım. Yoğurtum sulu oldu, peynir tutmadı, Bim’de ki günlük sütlerden alıp mayalıyorum şu an ve taş gibi oluyor. Çok memnunum, tadı da çok güzel.

Su; Günlük sütü nasıl mayalıyorsunuz?

Aynur; Normal açık sütü nasıl mayalıyorsanız öyle, yalnız ben altı kısık şekilde silikon kepçeyle havalandırarak bi taşım kaynatıyorum onun sebebide su oranı azalsın diye.

Nermin; Sütün 15 dakika kaynatildiginda riski ortadan kaldırdığını okumuştum. Et ürünlerini de mutlaka veteriner kontrolünde kesilen bildiğiniz yerden almak ve dışarıda yememek gerekiyor sanırım. Yine de tedirginiz tabi.

Zeynep; Ben pastorize sütü hiç kaynatmadım siz kaynatıyormu sunuz? 15 dakikada kaynatinca butun vitaminler ölüyor ve sütün hiçbir faydası olmuyor.

Berna; Şu dönemde açık sütler ve markasız sütler tercih edilmemeli markalı günlük sütler kullanılabilir. Gıda teknikeriyim. Şarbon süte çok nadir bulaşabilir ve bu tehlike açık sütler de olur çünkü inek ölmeden sağım yapılmış olabilir. Günlük sütler yüksek ısılarda kısa sürede steril edilir ve bakteri virüs vb. şeylerden konteminasyon olmadan kapatılır. Sevgiler.


Buket; Ayrıca maalesef şarbon bakterisi çok yüksek ısılarda dahi yarım saatten fazla yaşıyor. İyi bir firmadan temin etmeme ragmen yaklasik 20 gündür bende açık ürün kullanmıyorum. Güvenilir firmaların herhangi bir ihmale maal vermeyeceğini düşünüyorum.

Tuğçe; Markalı günlük sütler derken mesela içim ya da mis süt icin diyorum. Market çalışanıyla konuştum sütler zaten çok önce geliyo bize diyo ve bi surede markette raflarda duruyo. Nasıl günlük süt diyebiliriz ki? Sizin kullandığınız marka nedir gerçekten ben şaşırdım nasıl süt kullanmam gerektiğini.

Berna; Haklısınız şaşırmakta inan bende öyleyim bim A101 şok marketin kendi markaları dışında kullanıyorum içim sek sütaş falan. He içim ne kadar rahat orası tartışılır. Allah bebişlerimizi korusun.

Tuğçe; Amin inşallah. Her yonden kötü dönemlerde çocuk yetiştirmeye çalışıyoruz, Rabbim bize de yardım etsin. 10 yaşında kızım var onun bebekliği böyle değildi.

Tuğçe; Ben de açık sütten yapıyorum. Ve şarbon hastalığının dışardan gelen ithal etlerde olduğunu düşünüyorum.

Merve; Bulaşıcı hastalık dısarıdan geldi, burdaki hayvanlara bulaşti. İstanbul’da 130 kısı sarbon hastalıgına yakalandı.

Melek; Sutte sarbon tehlikesi yokmus haberlerde doktor söyledi.

Yonca; Tanıdık al sütü cnm hazır süt yoğurt olmazki.

Ayşe; Koca sehir kimseyi tanımıyorum 🙁 kasaptan alıyordum devlet onaylı arı süt şimdi bilemedim. Bu tehlike geçene kadar günlük sütten yapmak en iyisi.

KONUYA CEVAP YAZ

*

code

PAYLAŞ
İlgili Konular