Bebek ve Beslenme – Soru & Cevap
1 Yaşına Gelen Bebeğin Bulamaç (Püre) Dışında Gıda Yememesi

1 Yaşına Gelen Bebeğin Bulamaç (Püre) Dışında Gıda Yememesi

02 Kasım 2018

Soruyu Soran: Bahar >>> 1 Yaşına Gelen Bebeğin Bulamaç (Püre) Dışında Gıda Yememesi durumunda ne yapmak gerekir?

Meltem; Benim oğlum 14 aylık bizde hala bulamaç yiyoruz ağzına pütürlü gelince kusuyor.

Hatice; Kasıkla degil elle yedirmeyi deneyin.

Gülden; benim oğlum kaşıkla kabul etmedi ama elimle verdiğimde yiyiyo fakat böylede her şeyi veremiyosun yoğurdu bile elimle veriyorum 😁 kasığa ağzını kapatiyo bardakta sadece su icio elimle bazı şeyleri yedirebiliyorum.

Hatice; Ekmeğin içini yemeklerin suyuna batırıp verin benimki kaşıkla yemiyorum şuan 10 aylığız.

Nur; Biri bizi andi galiba, valla hepsini tadimlik yediriyirum bugun tereyağlı( Yumurta sarisi ile )omlet yaptim daha çok sevdi zor yiyordu elle veriyorum yemedigini.

Çiğdem; 13 aylık oğlum pütürlü bende yediremiyorum kusuyor öğürüyor çorbalarının hepsini blendirdan geçiriyorum kahvaltısını da püre halinde veriyorum çok kafama takiyodum ama artık takmamaya çalışıyorum illaki bi şekilde alışacak diyorum bebeğimi yedirmenin keyfini çıkarıyorum artık valla.

Nuray; Oda bişeymi kızlar geçen hafta 2 yaşına girdi hâlâ bulamaç ve pütürsüz yiyo maalesef.Kimse ahkâm kesmesin ben sağlıkçıyım herkesi tenkit ederken benim bile başıma geldi.Yemiyen çocuk yemiyomuş hepsi bu.

Asuman; alın benden de o kadar. 20 aylık hâlâ pütürlü yiyemiyor, çiğnemeyi bir türlü öğretemedim. En ufak bir pirinç tanesinde bile kusuyor.

Nuray; Asuman, artık sorun etmeyelim lütfen kimsenin dediğine takılma.Sonuçta 10 yaşında ve hâlâ bulamaç yiyen bir çocuk görmedim ben.Elbetteki düzelecek yeme tarzımız sadece biraz sabır.


Asuman; Bir keresinde boğazında kaldı verdiğimiz bir şey ve boğulma tehlikesi geçirdi yavrum. Morardı kucağıma yığılıverdi. Nasıl korktum anlatamam. Çocuk doktorumuz da sen 30 yaşına gelmiş ve hâlâ püre yiyen bir insan gördün mü, bazı bebekler 6 ayda çiğnemeyi öğrenirken bazıları 3-3,5 yaşında ancak öğrenir dedi. Bende artık takmıyorum. Etrafımdaki insanlara da kulak asmıyorum.

Nuray; En doğrusu. Aman dikkat edin çok geçmiş olsun.Sağlıklı günler dilerim.

Eda; Bizde aynıyız yapacak bişi yok hiçbir şey yemeyen bebekler var bunada şükür elbet ogrenecekler.

Selin; Bizde aynıyiz.buyuk oğlum 1.5 yaşında alışmıştı. bakalim küçüğü ne zaman alisacak.

Şerife; Benim oglumda 15 aylik olmak uzere ama cignemeyi bilmiyor biyuk oglunuz nasil alismistı 1.5 yasinda.

Selin; cecil peyniri çubuk makarna falan vermiştim eline sevdiği şeyleri yani.oyle öyle alıştı canim.hic sorun etme ben küçüğü ne hic sorun etmiyorum şuan. Alisirlar zamanla.

Fatma; Sen hatayi ilk ek gidaya basladiginda karistirarak yedirmeye alistirdigin icin yemez çünkü cigneyip yutmayi ogrenmemis herseyi yutamaz bu yuzden önüne koyun yemekleri kendi yesin makarna pilav gibi birakin eliyle yesin oyle öyle alisir belki.

Sevilay; Corba gibi şeylerin içinde pütürlü sevmiyor. Eline verirsem yiyor. Havuç kabak haşlayıp eline verin. Ekmek verin. Çok güzel yiyorlar.

Fatma; Arkadaşımın kızı 8 yaşında hala püre halinde yiyor,, patates yemeğini bile cigneyemiyor annesi ezerek yediriyor, çocuktan önce anneye zor bunu püre hic yapmadan hazirlasaniz yemeği yemez mi acaba??bı süre kusar yemez ama illaki aç kalınca yemeye çalışır diye düşünüyorum. Ben 3 çocuğuma da hiç püre/bulamaç yapmadım ek gıdaya başladıklarında o yüzden ek gıdaya gecisimiz 1 ay boyunca eziyet oldu yemiyorlar diye çok ağladım ama sonra alıştılar.

KONUYA CEVAP YAZ

*

code

PAYLAŞ
İlgili Konular